Актуелно,Мозаик 10.03.2019 20:28

ДОАЃА СНЕГОТ: Драстична промена на времето во Македонија

ДОАЃА СНЕГОТ: Драстична промена на времето во Македонија

Облачно време со врнежи од дожд и снег на планините и на повисоките места каде ќе се формира и нова снежна покривка најавува Управата за хидрометеоролошки работи од понеделник во вечерните и ноќните часови.

Според УХМР, промената на времето под влијание на влажен и студен бран ќе услови пад на температурите.

Во понеделник во ноќните часови, како и во вторник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд.

На планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира нова снежна покривка.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневните температури ќе бидат во значително опаѓање.

Од среда времето ќе биде променливо облачно со слаби локални врнежи и благ пораст на температурата.