Актуелно 17.10.2018 18:04

Хан: Сега е клучно да се зачува оставината на Коѕијас – Преспанскиот договор

Хан: Сега е клучно да се зачува оставината на Коѕијас – Преспанскиот договор

По денешната неочекувана оставка на грчкиот министер за надворешни работи, на Твитер реагираше еврокомесарот Јоханес Хан.

„Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка. Сега е клучно да се зачува неговата политичка оставнина, особено Преспанскиот договор“, напиша Хан.

По оставката, улогата на министер за надворешни ја презеде премиерот Алексис Ципрас, „за успешно да се комплетира Преспанскиот договор“ со Македонија.