Актуелно 14.11.2018 00:10

Јанакиески за ТВ21: Најостро го осудувам бегството на Никола Груевски

Јанакиески за ТВ21: Најостро го осудувам бегството на Никола Груевски

Поранешниот Министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за ТВ 21 вели дека најостро го осудува бегството на Никола Груевски.

„Најостро го осудувам ваквиот чин, бидејќи ќе влијае негативно на судските предмети во целост, а посебно во оние предмети каде сме заедно обвинети“.

Јанакиески додава дека не планира да бега од Македонија и дека моментално е во Скопје, најави и појавување на утрешното судско рочиште за предметот „Титаник“.

Тој бара од медиумите да информираат објективно и повика да се престане лицитирањето за идни притвори и притисок врз судот. Екс премиерот и екс министерот за транспорт и врски се обвинети во неколку предмети од Специјалното јавно обвинителство.