Финансии 24.12.2018 14:08

Ќе возиме ли поскап бензин пред Нова Година – РКЕ со нова цена

Ќе возиме ли поскап бензин пред Нова Година – РКЕ со нова цена

Пред скоро две недели Регулаторна комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати.

Напладне се очекува нова одлука, односно промена на цените на бензините.

При последната промена дизелот поевтини за 2,5 денари, а бензините за денар и половина.

Со тоа, ЕУРОСУПЕР 95 започна да се продава за 61,5 денари, додека ЕУРОСУПЕР 98 за 63,5 денари за еден литар.

Дизелот се точи по 58.5 денари за еден литар.

Се очекува ново поевтинување, со оглед на тоа се намали цената на суровата нафта на светските берзи.

Во моментов, барел нафта на берзата во Лондон чини 55,3 долари. Тоа е скоро 4,5 долари пониско од просечната цена за претходните две недели врз основа на која Регулаторната комисија за енергетика ги одреди актуелните цени.