Актуелно 14.09.2020 14:27

Бурни реакции на граѓаните за твитот на Заев: Чим дојде ред таков како тебе да не води, отидовме во бездна, одродено створење

Бурни реакции на граѓаните за твитот на Заев: Чим дојде ред таков како тебе да не води, отидовме во бездна, одродено створење

Лавина реакции предизвика вчерашната објава на премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа твитер.

Имено, откако вчера лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски повика на протест за утре (вторник) во 18:30 часот порачувајќи и на власта дека Гоце Делчев се црвените линии за нашиот идентитет, премиерот Заев веднаш му возврати пишувајќи дека Делчев се борел за социјалната правда, како и дека Мицкоски и Делчев никако не одат заедно.

Може да се забележи дека немаше речиси ниту еден позитивен коментар на објавата, а најголем дел од граѓаните му порачувајќи на Заев дека Делчев е борец за Македонија и Македонците, а не за социјални права како што тој пишува, како и дека тој е предавник кој не е достоен да го спомнува името на македонскиот великан Гоце Делчев, други пак му порачаа дека не е нормално колку е глуп како и дека штом дошло ред таков како Зоран Заев да ја води државата тогаш со сигурност сме отишле во бездната.

Еве неколку од коментарите на твитер за ставот на Заев:

„Делчев борец за социјална правда? Да не барал од османлиите воведување на прогесивен данок?
Македонскиот великан Гоце Делчев е борец за слобода на Македонскиот народ и независна Македонска држава, ништо помалку и ништо повеќе“.

„Предавнику ти не си достоен да го споменуваш името на македонскиот великан Гоце Делчев“.

„Одродено створење“.

„Зоќе твитна дека Делчев е од Делчево и гасиме нетото за денеска“, пишуваат твитерџиите.