Актуелно 21.01.2019 19:42

„Лидер“ објавува скандал во Охрид: Се краделе пари за обесштетување на штета од земјотресите

„Лидер“ објавува скандал во Охрид: Се краделе пари за обесштетување на штета од земјотресите

Фалсификувани документи, праќање на пари на туѓи трансакциски сметки, за една иста исплата за обештетување на штетите причинети од земјотресот лани, се исплаќале пари на неколку лица – огромен скандал на повидок во Општина Охрид, открива „Економски Лидер“ од извори во општината.

Документирани се десетици случаи кои „Лидер“ ќе ги објавува во периодот што следува, а во скандалот се вмешани вработени во општината и функционери на власта.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, минатата недела прашањето го покренаа и во советот на општината, каде од в.д. градоначалникот Константин Георгиевски побараа целосно расчистување на случајот.

Целиот текст прочитајте го на Лидер