Актуелно,Финансии 12.08.2018 15:34

Москва со нови контра мерки кон САД : ќе го замени доларот со еврото и рубљата

Москва со нови контра мерки  кон САД : ќе го замени доларот со еврото и рубљата

Москва ќе го намали бројот на американските хартии од вредност кои ги поседува, како одговор на новите санкции воведени од САД, изјави рускиот министер за финансии, Антон Силуанов.

– Русија се повеќе ќе ја користи рубљата и други валути, вклучувајќи го и еврото, наместо американските долари во своите тргувања, истакна Силуанов.

САД воведоа нови санкции против Русија поради нејзината наводна одговорност за труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипаљ и негобата ќерка Јулија во британскиот град Солзбери