Актуелно 04.07.2018 12:05

ВМРО-ДПМНЕ повикува на протестен марш во недела

ВМРО-ДПМНЕ повикува на протестен марш во недела

Зоран Заев наместо живот донесе беда, наместо достоинство понижување. Државата е посрамена на меѓународен план, а урнисана на домашен план, соопшти денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму велат дека главната одлика на оваа Влада е пресметката со неистомислениците, притисоците и реваншизмот.

-Граѓаните се разочарани. Секојдневните грижи, сиромаштијата и немањето на перспектива е доволна причина младите да ги ја побараат својата иднина во друга далечна држава. Процесот на иселување не само што не запре, туку е и забрзан откако СДСМ е на власт. Економијата тоне. Растот на БДП од 0.1% е доказ кон каква катастрофа не води СДСМ. Градежништвото е во колапс а достоинството на земјоделците е максимално згазено од неспособноста на власта, се вели во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека живееме живот во кој поразите стануваат секојдневие, а победите ги нема.

-Време е да биде подобро во Македонија. Време е да се крене и чуе гласот на сите оние кои се незадоволни од оваа антидржавна власт. Неправдата која ја нанесува СДСМ мора да биде победена. ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани на Република Македонија на протестен марш во Струмица, во недела со почеток во 13 часот, собирно место во паркот во Струмица по шеталиштето па се до општината Струмица. Заеднички сложно одлучно, како и многупати што ќе се сретнеме, обединиме, собереме ова лето за Македонија ќе кажеме „Македонија ќе победи!“, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ.