List/Grid

Економија Subscribe to Економија

Синдикатот на СГИП бара бенифициран стаж за 26 работни места во градежништвото

Синдикатот на СГИП бара бенифициран стаж за 26 работни места во градежништвото

Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП) денеска побара со најавената ревизија на Правилникот за бенифициран стаж да бидат опфатени и градежните работници. Заменик-претседателот на СГИП Иван Пешевски на прес-конференцијата… Читај повеќе »

Бугарија сака да биде транзитен центар за гас на Европа

Бугарија сака да биде транзитен центар за гас на Европа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија разговараше со претставникот на Европската комисија, Клаус-Дитер Борхарт за проектот за изградба на европскиот центар за дистрибуција на гас „Балкан” на територија на… Читај повеќе »

Ѓелова-Стојанова: СДСМ за 40 дена ќе ја задолжи државата за 73 милиони евра

Ѓелова-Стојанова: СДСМ за 40 дена ќе ја задолжи државата за 73 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СДСМ секоја втора недела се задолжува преку аукција на државни записи и оти за четириесетина дена Владата ќе ја задолжи државата за 73 милиони евра. Според… Читај повеќе »

Делев: Со ребалансот се кратат суштински проекти во интерес на граѓаните

Делев: Со ребалансот се кратат суштински проекти во интерес на граѓаните

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека Владата на СДСМ целата своја неодговорност и неспособност ја покажа и во Предлог ребалансот на буџетот. – Со ребалансот на буџетот се кратат суштински проекти во… Читај повеќе »

ЕУ нема коментар зошто Ципрас, Борисов и Вучиќ се среќаваат во Солун за Македонија

ЕУ нема коментар зошто Ципрас, Борисов и Вучиќ се среќаваат во Солун за Македонија

Европската комисија нема коментар на тоа зошто вчера на трилатерален состанок во Солун се среќаваат премиерите на Грција и Бугарија, Алексис Ципрас и Бојко Борисов со претседателот на Србија, Александар… Читај повеќе »

Митревски: Управниот суд ја потврди легитимноста на раководството на ССМ

Митревски: Управниот суд ја потврди легитимноста на раководството на ССМ

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митревски денеска соопшти дека Управниот суд донел одлука со која се потврдува неговиот избор за претседател на синдикатот. На прес-конференција Митревски истакна… Читај повеќе »

Средба Иванов – Бејли во Охрид

Средба Иванов – Бејли во Охрид

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во „Вила Билјана“ во Охрид го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Џес Бејли. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, се… Читај повеќе »

Трајановски се сретна со сопственици на угостителски објекти: Ќе се збогатува забавниот живот во Град Скопје

Трајановски се сретна со сопственици на угостителски објекти: Ќе се збогатува забавниот живот во Град Скопје

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски денеска се сретна со поголем број сопственици на угостителски објекти од повеќе локации од Скопје за подобрување на забавниот живот и за понудата во главниот град…. Читај повеќе »

Се интензивираат работите во индустриската зона во Неготино

Се интензивираат работите во индустриската зона во Неготино

Се интензивираат градежните работи во индустриската зона „Неготино 1“. Во моментот се работи на две поголеми парцели на кои треба да се изградат стопанско-индустриски капацитети. – Тоа ќе биде добра… Читај повеќе »

Кузмановска: Задолжувањето ја покажува во целост неодговорноста на СДС

Кузмановска: Задолжувањето ја покажува во целост неодговорноста на СДС

Владата на СДС лицемерно ги лажеше граѓаните, рече на прес-конференција Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на наредната недела, поточно во вторник, министерството за финансии на аукција на државни записи… Читај повеќе »